9 типів організаційної структури, яку повинна враховувати кожна компанія

Назад до Записи
Організаційна структура

9 типів організаційної структури, яку повинна враховувати кожна компанія

Вибір оптимальної організаційної структури для вашої компанії, підрозділи або команди дуже схожий на вибір нового автомобіля.

На самому базовому рівні ви завжди шукаєте щось гідне дороги - щось, що може доставити вас (і ваших пасажирів) з точки А в точку Б без перешкод. Але крім цього, є багато варіантів для розгляду. Автоматичний або ручний? Повний привід або два? Вбудований GPS? Шкіряний салон? Конденсатор потоку?

У світі організаційних структур варіанти, які ви повинні вибрати, включають такі речі, як ланцюжок команд (довга або коротка?), Діапазон управління (широка або вузька?) І централізація (централізоване або децентралізоване прийняття рішень?), Просто назвати кілька.

Який сенс в організаційній структурі? Вам як керівнику бізнесу потрібен? Як я вже сказав, структури org допомагають вам визначити як мінімум три ключові елементи того, як буде працювати ваш бізнес.

У міру того, як ваша компанія стає більше, організаційна структура також може бути корисна для нових співробітників, які дізнаються, хто керує якими процесами у вашій компанії.

Потім, якщо вам потрібно повернути або змінити керівництво, ви можете візуалізувати, як будуть працювати робочі потоки, скорегувавши діаграми організаційної структури.

Простіше кажучи, ця діаграма схожа на карту, яка просто пояснює, як працює ваша компанія і як організовані її ролі.

Ось що кожен з цих елементів означає для організації:

ланцюжок командування

Ваша ланцюжок команд - це те, як завдання делегуються, а робота затверджується. структура організації дозволяє вам визначити, скільки «сходинок» повинен мати конкретний відділ або бізнес-лінія. Іншими словами, хто говорить, кому що робити? І як питання, запити та пропозиції передаються вгору і вниз по цих сходах?

діапазон контролю

Ваш діапазон контролю може представляти дві речі: хто знаходиться у веденні менеджера, ну, в загальному, управління ... і які завдання знаходяться у віданні відділу.

централізація

Централізація описує, де рішення в кінцевому підсумку приймаються. Після того, як ви встановили свій ланцюжок командування, вам потрібно буде подумати, які люди і відділи мають право голос в кожному рішенні. Бізнес може прагнути до централізованого, де остаточні рішення приймаються тільки одним або двома суб'єктами; або децентралізований, коли остаточні рішення приймаються в команді або відділі, відповідальному за виконання цього рішення.

Можливо, вам не потрібна структура організації відразу, але чим більше продуктів ви розробляєте і кого наймаєте, тим складніше буде керувати вашою компанією без цієї важливої ​​схеми.

У цій статті ми розглянемо, як можна об'єднати ці компоненти для формування різних типів організаційних структур. Ми також виділимо переваги і недоліки різних типів структур, щоб ви могли оцінити, який варіант є найкращим для вашої компанії, підрозділи або команди. Давайте зануримося в.

Механістичні і Органічні Організаційні Структури

Організаційні структури потрапляють в спектр, з «механістичним» на одному кінці і
«Органічним» на іншому.

Подивіться на діаграму нижче. Як ви, мабуть, зможете сказати, механістична структура являє собою традиційний спадний підхід до організаційної структури, тоді як органічна структура являє собою більш гнучкий і гнучкий підхід.

Механізм проти органічної організаційної структури, порівнюється в двох діаграмах поруч

Ось розбивка обох кінців структурного спектру, їх переваги та недоліки, і які типи підприємств підходять для них.

механістична структура

Механістичні структури, також звані бюрократичними структурами, відомі тим, що мають вузькі межі контролю, а також високу централізацію, спеціалізацію та формалізацію. Вони також досить жорсткі в тому, що певні відділи розроблені і дозволено робити для компанії.

Ця організаційна структура є набагато більш формальною, ніж органічна структура, яка використовує конкретні стандарти і практики для управління кожним рішенням, прийнятим бізнесом. І хоча ця модель робить співробітників більш відповідальними за свою роботу, вона може стати на заваді для творчості і гнучкості, які необхідні організації, Щоб не відставати від випадкових змін на своєму ринку.

Як би страхітливо і негнучке не звучало механістичне пристрій, в цій моделі завжди ясна ланцюжок команд, довга або коротка. У міру зростання компанії їй необхідно переконатися, що всі (і кожна команда) знають, що від них очікується. Команди, які співпрацюють з іншими командами у міру необхідності, можуть допомогти почати бізнес з нуля на ранніх стадіях, але для підтримки цього зростання - з урахуванням більшої кількості людей і проектів, які необхідно відстежувати - в кінцевому підсумку буде потрібно певна політика. Іншими словами, тримайте механистическую структуру в своєму задній кишені ... ніколи не знаєш, коли вона знадобиться.

органічна структура

Органічні структури (також відомі як «плоскі» структури) відомі широким діапазоном контролю, децентралізації, низькою спеціалізації і слабкою відокремленості. Що це все означає? Ця модель може мати кілька команд, що відповідають одній людині і виконують проекти в залежності від їх важливості і того, на що здатна команда, а не на те, для чого вона призначена.

Як ви, ймовірно, можете сказати, ця організаційна структура набагато менш формальна, ніж механістична, І вимагає трохи спеціального підходу до потреб бізнесу. Іноді це може зробити ланцюжок команд, довгу або коротку, важкою для розшифровки. І в результаті лідери можуть швидше дати зелене світло деяким проектам, але можуть викликати плутанину в поділі праці проекту.

Читайте також:  брендинг вин

Проте, гнучкість, яку забезпечує органічна структура, може бути надзвичайно корисна для бізнесу, Який орієнтується на швидко розвивається галузь або просто намагається стабілізуватися після важкого кварталу. Це також дає можливість співробітникам пробувати нові речі і розвиватися як професіонали, що робить робочу силу організації сильнішою в довгостроковій перспективі. Суть справи? Стартапи часто ідеально підходять для органічної структури, оскільки вони просто намагаються отримати впізнаваність бренду і відірватися від землі.

Тепер давайте розкриємо більш конкретні типи організаційних структур, більшість з яких відносяться до більш традиційної механістичноїстороні спектра.

1. Функціональна організаційна структура

Один з найбільш поширених типів організаційних структур, функціональна структура розділяє організацію на основі загальних посадових функцій.

Наприклад, організація з функціональною структурою організації об'єднуватиме всіх маркетологів в одному відділі, об'єднувати всіх продавців в окремий відділ і групувати всіх співробітників служби підтримки в третьому відділі.

Синя діаграма функціональної організаційної структури

Функціональна структура забезпечує високу ступінь спеціалізації для співробітників і легко масштабується в разі зростання організації. Крім того, ця структура має механістичний характер - що потенційно може перешкодити зростанню співробітників - приміщення співробітників в відділи, засновані на навичках, може все ж дозволити їм заглибитися в сферу своєї діяльності і з'ясувати, в чому вони хороші.

Недоліки

Функціональна структура також може створювати бар'єри між різними функціями - і вона може бути неефективною, якщо у організації є безліч різних продуктів або цільових ринків. Бар'єри, що створюються між департаментами, також можуть обмежувати знання людей і зв'язку з іншими департаментами, особливо тими, які залежать від успіху інших департаментів.

2. Продуктова структура підрозділу

Організаційна структура підрозділу складається з декількох більш дрібних функціональних структур (т. Е Кожен підрозділ в структурі підрозділу може мати свою власну маркетингову команду, свою власну групу продажів і т. Д.). В цьому випадку - заснована на продукті структура підрозділу - кожен підрозділ в організації присвячено певній продуктовій лінійці.

Зелена схема продуктової організаційної структури підрозділу

Цей тип структури ідеально підходить для організацій з декількома продуктами і може допомогти скоротити цикли розробки продукту. Це дозволяє малим підприємствам швидко виходити на ринок з новими пропозиціями.

Недоліки

Масштабування в рамках структури підрозділу на основі продуктів може виявитися складним, і організація може отримати дублюються ресурси, оскільки різні підрозділи прагнуть розробити нові пропозиції.

3. Ринкова дивизионная структура

Іншим різновидом організаційної структури підрозділу є ринкова структура, в якій підрозділи організації базуються на ринках, галузях або типах клієнтів.

Рожева діаграма організаційної структури на основі ринку

Ринкова структура ідеально підходить для організації, Яка має продукти або послуги, які є унікальними для конкретних сегментів ринку, і особливо ефективна, якщо ця організація володіє передовими знаннями в цих сегментах. Ця організаційна структура також постійно інформує бізнес про зміни попиту в різних сегментах аудиторії.

Недоліки

Занадто велика автономія в кожній ринковій команді може привести до того, що підрозділи розробляють системи, несумісні один з одним. Відділи можуть також випадково дублювати дії, які вже виконуються іншими відділами.

4. Географічна структура

Географічна організаційна структура встановлює свої підрозділи на основі - як ви вже здогадалися - географії. Більш конкретно, підрозділи географічної структури можуть включати території, регіони або райони.

Жовта діаграма географічної дивізійної організаційної структури

Цей тип структури найкраще підходить для організацій, які повинні бути поруч з джерелами поставок і / або клієнтами (наприклад, для доставки або для підтримки на місці). Він також об'єднує багато форм бізнес-експертізи, дозволяючи кожному географічному відділу приймати рішення з більш різних точок зору.

Недоліки

Основний недолік географічної організаційної структури: прийняття рішень може бути легко децентралізованим, оскільки географічні підрозділи (які можуть перебувати в сотнях, якщо не в тисячах миль від штаб-квартири корпорації) часто мають значну автономію. А якщо у вас більше одного відділу маркетингу - по одному для кожного регіону - ви ризикуєте створити кампанії, які конкурують (і послаблюють) інші підрозділи по вашим цифровим каналам.

5. Процесно-орієнтована структура

Організаційні структури, засновані на процесах, спроектовані навколо наскрізного потоку різних процесів, таких як «Дослідження і розробки», «Придбання клієнтів» і «Виконання замовлень». На відміну від строго функціональної структури, заснована на процесах структура враховує не тільки дії, які виконуються співробітниками, але і те, як ці різні дії взаємодіють один з одним.

Щоб повністю зрозуміти діаграму нижче, вам потрібно поглянути на неї зліва направо: процес залучення клієнтів не може початися, поки у вас не з'явиться повністю розроблений продукт для продажу. Точно так же процес виконання замовлення не може розпочатися до тих пір, поки клієнти не будуть придбані і не будуть виконані замовлення на продукцію.

Помаранчева діаграма організаційної структури на основі процесів

Організаційна структура, заснована на процесах, ідеально підходить для підвищення швидкості та ефективності бізнесу і найкраще підходить для тих, хто працює в швидко мінливих галузях, оскільки вона легко адаптується.

Недоліки

Подібно декільком іншим структурам в цьому списку, заснована на процесах структура може встановлювати бар'єри між різними групами процесів. Це призводить до проблем в спілкуванні і передачі роботи іншим командам і співробітникам.

6. Матрична структура

На відміну від інших структур, які ми розглядали дотепер, матрична організаційна структура не слід традиційної ієрархічної моделі. Замість цього всі співробітники (Представлені зеленими квадратами) мають подвійні відносини звітності. Як правило, існує функціональна лінія звітності (показана синім кольором), а також лінія звітності по продукту (показана жовтим кольором).

Читайте також:  теми WordPress

При погляді на організаційну діаграму матричної структури суцільні лінії представляють сильні відносини прямий звітності, тоді як пунктирні лінії вказують на те, що зв'язок є вторинною або не такою сильною. У нашому прикладі нижче ясно, що функціональна звітність має пріоритет над звітами по продуктам.

Тіл діаграма матричної організаційної структури

Основна привабливість матричної структури полягає в тому, що вона може забезпечити як гнучкість, так і більш збалансований процес прийняття рішень (оскільки замість одного ланцюжка є два ланцюжки командування). Наявність одного проекту, контрольованого більш ніж однієї бізнес-Лінії, також створює можливості для цих бізнес-Лінії для спільного використання ресурсів і більш відкритого спілкування один з одним - речі, які вони не могли б робити регулярно.

Недоліки

Основна помилка матриці організаційної структури? Складність. Чим більше шарів схвалення повинні пройти співробітники, Тим більше вони можуть заплутатися в тому, кому вони повинні відповідати. Ця плутанина може в кінцевому підсумку викликати розчарування з приводу того, хто має владу над якими рішеннями і продуктами - і хто відповідає за ці рішення, коли щось йде не так.

7. Кругова структура

Хоча це може здатися різко відмінним від інших організаційних структур, виділених в цьому розділі, кругова структура як і раніше спирається на ієрархію: співробітники вищого рівня займають внутрішні кільця кола, а співробітники нижчого рівня займають зовнішні кільця.

Тим не менш, лідери або керівники в кругової організації не розглядаються як сидять на вершині організації, Що посилають директиви по ланцюжку командування. Замість цього вони знаходяться в центрі організації, Поширюючи своє бачення зовні.

Різнобарвна схема кругової організаційної структури

З ідеологічної точки зору кругова структура призначена для сприяння комунікації і вільному обміну інформацією між різними частинами організації. У той час як традиційна структура показує, що різні відділи або підрозділи займають окремі, напівавтономні гілки, кругова структура зображує всі підрозділи як частина одного цілого.

Недоліки

З практичної точки зору кругова структура може збивати з пантелику, особливо для нових співробітників. На відміну від більш традиційної низхідної структури, кругова структура може утруднити співробітникам з'ясування того, кому вони звітують і як вони повинні вписуватися в організацію.

8. Плоска структура

У той час як більш традиційна організаційна структура може більше бути схожим на піраміду - з кількома рівнями керівників, менеджерів і директорів між співробітниками і керівництвом, плоска структура обмежує рівні управління, тому всі співробітники всього в декількох кроках від керівництва. Це також може не завжди приймати форму або піраміду, або будь-яку форму в цьому відношенні. Як ми згадували раніше, це також форма «Органічної структури», яку ми відзначили вище.

Знімок екрану 2019-08-15 в 16.01.59.Ця структура, ймовірно, є однією з найбільш докладних. Також вважається, що співробітники можуть бути більш продуктивними в середовищі, де менше ієрархічної навантаження . Ця структура може також змусити співробітників відчувати, що менеджери, яких вони мають, більше схожі на рівних або на членів команди, ніж на страшних начальників.

Недоліки

Якщо є час, Коли команди в плоскій організації не згодні з чимось, наприклад, з проектом, може бути складно привести себе в порядок і повернутися в потрібне русло без виконавчих рішень від лідера або менеджера. Через те, наскільки складний дизайн структури, може бути складно визначити, до якого керівнику слід звернутися співробітнику, якщо йому потрібно щось схвалити або прийняти виконавче рішення. Тому, якщо ви вирішите мати плоску організацію, У вас повинен бути чітко визначений рівень управління або шлях, на який роботодавці можуть посилатися, коли вони стикаються з цими сценаріями.

9. Структура мережі

Структура мережі часто створюється, коли одна компанія працює з іншого, щоб спільно використовувати ресурси, або якщо у вашій компанії є кілька місць з різними функціями і керівництвом. Ви також можете використовувати цю структуру для пояснення робочих процесів вашої компанії, якщо велика частина вашого персоналу або послуг передається на аутсорсинг фрілансерам або декільком іншим компаніям.

Структура виглядає майже так само, як структура підрозділу, показана вище. Однак замість офісів він може перераховувати послуги сторонніх організацій або супутникові розташування за межами офісу.

Якщо ваша компанія не робить все під одним дахом, це відмінний спосіб показати співробітникам або зацікавленим сторонам, як працює аутсорсинг сторонніх процесів. Наприклад, якщо співробітнику потрібна допомога веброзробника для ведення блогового проекту, а веб-разработчик компанії залучаються сторонніми організаціями, вони можуть поглянути на цей тип діаграм і дізнатися, до якого офісу або з яким співробітником звертатися за межами свого робочого місця.

Недоліки

Форма діаграми може варіюватися в залежності від кількості компаній або місць розташування, з якими ви працюєте. Якщо це не буде простим і зрозумілим, може бути багато плутанини, якщо кілька офісів або фрілансери роблять подібні речі. Якщо ви виконуєте аутсорсинг або маєте кілька офісів, переконайтеся, що у вашій організаційної діаграмі чітко вказано, де знаходиться кожна конкретна роль і функція роботи, щоб хтось міг легко зрозуміти основні процеси вашої компанії.

Ваш помічник в в бізнесі рекламно-поліграфічна компанія "АБЕТКА"

(050) 462-02-45

Поділитися цим записом

Додати коментар

Назад до Записи
Русский Українська