Принципи дизайну гештальт: як психологія впливає на сприйняття.

Назад до Записи
принципи дизайну як психологія впливає на сприйняття

Принципи дизайну гештальт: як психологія впливає на сприйняття.

Принципи дизайну гештальта формують психологічну основу того, як людський розум сприймає і організовує візуальну інформацію. Теорія, що лежить в основі них, була заснована в 1910-20-х роках німецькими психологами Максом Вертхаймером, Вольфгангом Келером і Куртом Коффкой. З тих пір він знайшов визнання в самих різних дисциплінах: від терапії до кібернетики та дизайну.

Слово «гештальт» буквально означає «форма» німецькою мовою, і це доречно, тому що теорія описує, як розум перетворює уявну випадковість в надійні форми. Візьмемо, наприклад, музику - наш мозок влаштований так, щоб організовувати те, що ми чуємо, в пов'язані мелодії, а не в окремі ноти.

Для графічних дизайнерів використання принципів гештальту є важливим інструментом: дизайнери можуть підкреслювати візуальні відносини і більш ефективно спілкуватися, коли вони розуміють, як глядачі інтерпретують візуальну інформацію. 

27 логотипів з прихованими значеннями, які змусять Вас подивитися двічі

Деякі концепції сприйняття. Принципи дизайну.
-

Сама теорія гештальту описує, як візуальні елементи групуються і розділяються, щоб створити порядок через стабільні форми. Але є ряд інших основних психологічних концепцій, пов'язаних зі сприйняттям, які визначають наше розуміння теорії гештальта (яка виходить за рамки сприйняття для опису візуальних відносин). Давайте коротко розглянемо деякі з них:

Чорно-біле зображення сніжинки

Поява означає, що ми бачимо всю форму до дрібних деталей.  

Чорно-білі зображення негативного простору

Реіфікація означає, що ми бачимо форми, яких немає.  

Чорно-білі зображення, що показують одну і ту ж форму, перекошені і спотворені кілька разів

Инвариантность означає, що ми розпізнаємо одну і ту ж форму, незважаючи на спотворення.  

Чорно-біле зображення вази Рубіна

Мультістабільность означає, що ми одночасно бачимо всі можливі інтерпретації неоднозначного зображення. Зображення з Wikimedia Commons

Чорно-білий силует жінки

Організація "малюнок-фон" означає, що ми поділяємо об'єкти зображення на передній і задній план, навіть якщо зображення не здається тривимірним. Зображення з Wikimedia Commons

Чорно-біле зображення, що показує значок столика для пікніка

Минулий досвід означає, що ми можемо інтерпретувати це зображення як стіл для пікніка, навіть якщо ми бачимо абстрактний трикутник. Зображення з Wikimedia Commons

  • Возникновение : Спочатку розуміється вся форма об'єкта, а не його окремі частини.
  • Рефікація : Очей має тенденцію заповнювати прогалини і створювати форми навіть без явних деталей. Наприклад, дизайн негативного простору заснований на створенні форм із проміжків, таких як прихована стрілка в логотипі FedEx.
  • незмінність : Люди розпізнають схожі форми, незважаючи на такі варіації, як колір, масштаб, обертання або вага.
  • Мультістабільность : Коли існує більше однієї можливої ​​інтерпретації неоднозначною форми, очей буде сприймати кожну інтерпретацію одночасно. Іншими словами, очей завжди намагається вирішити нестабільні форми, і в разі, коли є кілька варіантів стабільності, очей буде підстрибувати між декількома інтерпретаціями.  
  • організація фігури і фону: Око організовує форми в тривимірному просторі, розділяючи елементи на фон і передній план. Це вірно, навіть якщо елемент переднього плану повністю плоский: очей бачитиме все, що оточує об'єкт, як фон.
  • минулий досвід : Суб'єктивний особистий або культурний досвід впливає на те, як інтерпретується форма.

6 гештальт-принципи дизайну.
-

Маючи на увазі вищезазначені концепції сприйняття, давайте поглянемо на принципи гештальту.

Простота

Принцип простоти говорить, що око інстинктивно вибирає інтерпретацію найпростішої з можливих форм. Це означає, що при поданні зображення, що містить кілька форм, розум може вирішити розділити їх або згрупувати в залежності від того, яке рішення є найбільш простим.

Наприклад, навіть незважаючи на те, що зображене зображення може містити три ідентичних, перекриваються форми або вісімнадцять окремих ліній, ми схильні припускати найперше, тому що це простіше візуальне рішення.

Зображення сніжинки, на якому зображено гештальт-принцип простоти.
Гештальт-принцип простоти стверджує, що ми сприймаємо найпростішу можливу форму, навіть якщо вона складається з декількох різних форм.

Хоча закон простоти і важливий, його не так легко визначити прямо, як інші гештальт-принципи. Дизайнери повинні керуватися своїм судженням, визначаючи, яка інтерпретація композиції буде для глядача найбільш простий. Часто базова геометрія і минулий досвід дають відповідь, оскільки глядачам легше інтерпретувати форми, які їм уже знайомі.

Дизайн логотипу геометричній голови лисиці
Дизайн логотипу, який показує абстрактні перекриваються трикутники

Давайте розглянемо два приклади: в одному найпростіша форма - це вся форма, а в другому - окремі фігури. У логотипі Bluefox емерджентність має пріоритет, тому що легше зрозуміти композицію як впізнаваний силует тварини, ніж зосереджуватися на конкретних трикутниках, ромбах і лініях.

З іншого боку, логотип LMAD легше зрозуміти як три перекриваються трикутника, тому що комбінована форма не створює спрощену, впізнавану форму. Ось чому KisaDesign підкреслює цю інтерпретацію окремими квітами для кожного трикутника.

Близькість. Принципи дизайну.

Близькість описує просторові відносини між об'єктами з точки зору того, чи знаходяться вони близько чи далеко один від одного.

Зокрема, гештальт-принцип близькості стверджує, що об'єкти, які знаходяться поруч з кожним з них, утворюють колективну групу, навіть якщо вони не вступають в прямий контакт. Цей принцип діє незалежно від того, чи розрізняються проксимальні об'єкти безліччю інших аспектів, таких як розмір, колір і форма.

Класичний приклад - слова на сторінці: ми розуміємо, що букви утворюють окрему групу, тобто слово, коли пробіл відокремлює їх від інших груп букв.

Абстрактне уявлення гештальт-принципу близькості
Гештальт-принцип близькості говорить, що ми сприймаємо об'єкти як частина групи, коли вони фізично близькі один до одного.
Мінімалістичний дизайн плаката до фільму

Proximity дозволяє дизайнеру MachinaDesign організовувати текст і копіювати його в окремі групи для візуальної ієрархії.

Дизайн плаката з абстрактними формами для єдності та відкритості

Точно так же дизайнери можуть використовувати близькість для позначення групових відносин, не роблячи їх явними. Наприклад, дизайн плаката Mm використовує близькість, щоб передати теми єдності і ізоляції через прості абстрактні форми. Але близькість найбільш корисна для створення візуальної ієрархії в дизайні. Групування і поділ частин тексту за допомогою білого простору дозволяє глядачам впорядковувати важливу інформацію, наприклад, на плакатах, брошурах і веб-сайтах.

Подібність. Принципи дизайну.

Гештальт-принцип подібності стверджує, що об'єкти, що володіють схожими якостями, вважаються належними до однієї групи. Ці якості зазвичай є фізичними та візуальними атрибутами об'єкта, такими як колір, текстура і форма.

Прикладом може служити те, як предмети одягу можуть бути розділені на групи - наприклад, футболки, гудзики, жилети, штани і т. Д. - в залежності від їх форми, навіть коли вони змішані разом в гардеробі.

Абстрактне уявлення гештальт-принципу подібності
Гештальт-принцип подібності говорить, що ми сприймаємо об'єкти як частина групи, якщо вони містять схожі атрибути, такі як форма, колір або розмір.

Подібність елементів конструкції дає дизайнерам можливість змінювати розташування, не збиваючи з пантелику глядача. У логотипі Stacked нижче форми не вирівняні або навіть не мають однакової точної форми, але ми розуміємо, що вони належать до однієї групи, тому що вони містять однакові властивості кольору і затінення.

Дизайн логотипу зеленої природи для лісового бренду
Дизайн логотипу абстрактних, бірюзових форм
Абстрактний дизайн логотипу для фінансового бренду

Дизайнери також можуть використовувати зворотний закон подібності, тобто вони можуть навмисно зробити елементи дизайну несхожими, щоб вони не сприймалися як група. Наприклад, логотип Skyline складається з фігур схожих кольорів, розташованих близько один до одного, але різні властивості дозволяють нам сприймати їх як окремі: замість однієї абстрактної форми ми бачимо натяк на гори, сосни і небо.

Відмінність також може створювати акцент, коли співвідношення між схожим і несхожим нерівним. Наприклад, в логотипі IRYSS одна форма забарвлена ​​інакше, ніж інші, виступаючи в якості фокусної точки і притягаючи погляд.

Загальна доля. Принципи дизайну.

Гештальт-принцип спільної долі говорить, що об'єкти сприймаються як частина групи, коли вони знаходяться на одній і тій же траєкторії. Іншими словами, об'єкти, які з'являються на одному і тому ж невидимому лінійному шляху, мають на увазі взаємозв'язок. Наприклад, на цій картинці ми сприймаємо різні частини крил метелика, навіть якщо вони складаються з абстрактних фігур, що рухаються в однакових напрямках.

Абстрактне уявлення гештальт-принципу спільної долі
Гештальт-принцип спільної долі говорить, що ми сприймаємо об'єкти, що рухаються в одному напрямку, як частина групи.

Загальна доля часто має на увазі рух, і це корисно дизайнерам, що бажають підкреслити штрихи. Розглянемо окремі криві логотипу Kirem нижче: загальна доля створює мається на увазі рух, так що ми можемо майже бачити кожен штрих, який утворює букву, яка пишеться на наших очах. Подібність і близькість об'єднують ці форми, щоб створити закінчену букву.

Абстрактний дизайн логотипу для переробного бренду
Дизайн логотипу абстрактної геометричної літери для медичного бренду

Загальна доля також може бути корисна при створенні тривимірних форм. Наприклад, в логотипі PurPapier велика фігура рухається в одному напрямку, а перекриваються сіра фігура згинається в протилежному напрямку, маючи на увазі, що вони належать до окремих груп фону і переднього плану.

Безперервність. принципи дизайну

Гештальт-принцип безперервності говорить, що людське око буде стежити за лінією за кінцевою точкою, щоб уникнути раптового переривання. Зображений приклад технічно може складатися з декількох окремих ліній, але ми сприймаємо шляху як чотири пересічні лінії, тому що око віддає перевагу плавному, безперервному продовження.

Абстрактне уявлення гештальт-принципу безперервності
Гештальт-принцип безперервності говорить, що ми сприймаємо перекриваються об'єкти як частина групи, коли вони починають рухатися по одній і тій же лінії.

Цей принцип особливо корисний для штрихових малюнків і ілюстрацій. Розуміння того, як око буде слідувати і з'єднувати окремі мазки пензля, дозволяє ілюстратору навмисно зберегти намічену фігуру зв'язковою.

Дизайн логотипу абстрактного листи
 

Це також дозволяє дизайнерам використовувати перекриваються лінії в своїх інтересах: глядачі зрозуміють, що перекриваються лінія як і раніше є однією одиницею, якщо вона триває тим самим шляхом. Це вірно незалежно від того, чи змінюються інші властивості, такі як колір або вага.

Наприклад, логотип Kasella можна розглядати як серію розходяться стрілок через їх різних кольорів, але закон безперервності дозволяє нам бачити сходяться лінії букви «K», незважаючи на переривання.

Як запустити свій особистий бренд, якщо ви абсолютно впевнені в собі

Читайте також:  Кращі ідеї для початку онлайн-бізнесу в 2020 році

Гештальт-принцип закриття говорить, що очей буде сприймати довершеної форми, навіть якщо частини форми відсутні або неповні - іншими словами, існує тенденція вирішувати часткову візуальну інформацію. Класичний приклад - пунктирний контур, де люди схильні бачити загальну форму замість незв'язаних коротких ліній.

Ваш помічник в в бізнесі рекламно-поліграфічна компанія "АБЕТКА"

(050) 462-02-45

 

Поділитися цим записом

Додати коментар

Назад до Записи
Русский Українська