Специфікація матеріалів – це докладний список сировини, вузлів, проміжних вузлів, креслень, документів та інструкцій, необхідних для виробництва, виготовлення чи ремонту кінцевого продукту.

Він використовується для визначення готового продукту у формі його дизайну (інженерна специфікація матеріалів), розміщення замовлення (торгова специфікація матеріалів), їх конструкції (виробнича специфікація матеріалів) та обслуговування (сервісна специфікація матеріалів).

Специфікація матеріалів або BOM забезпечує ієрархічний опис продукту. Окремі компоненти, що використовуються, розміщені внизу. Готові вироби розміщуються зверху. Специфікація матеріалів використовується для організації зв'язки між виробничими партнерами чи різними підрозділами одного виробничого підприємства.

 

Що таке відомість матеріалів (BOM)? Специфікація матеріалів

визначення: Специфікація матеріалів визначається як вичерпний список, який включає докладну інформацію про всі компоненти, сировину, деталі та інструкції, необхідні для виробництва або ремонту кінцевого продукту або послуги.

Це часто пов'язано із замовленнями на управління життєвим циклом продукту, які видаються для створення резервувань тих компонентів специфікації, які є на складі, та для запиту тих компонентів специфікації, яких немає на складі.

Специфікація матеріалів виступає як основне джерело інформації при виробництві будь-якого продукту. Він представляє виробничий процес у структурованому вигляді. Це також забезпечує ефективність процесу збирання. Якщо специфікація неточна, це може утруднити виробництво, погіршити управління запасами та може збільшити експлуатаційні витрати.

Специфікація може охоплювати різні етапи керування життєвим циклом продукту, такі як:

 • Дизайн
 • Інженерна справа
 • Виробництво
 • Служба підтримки
 • Обслуговування

Приклад відомості матеріалів

Розглянемо бізнес із виробництва електронних велосипедів, який планує випускати електронні велосипеди.

Специфікація матеріалів для виробництва електронного велосипеда буде включати всі деталі, список складальних компонентів та всі необхідні матеріали, а також їх необхідну кількість і вартість. Специфікація матеріалів

Чітко складений перелік матеріалів допомагає виробнику:

 • Плануйте закупівлю сировини.
 • Зробіть оцінку матеріальних витрат
 • Оптимізувати керування запасами
 • Відстежуйте та плануйте потреби в матеріалах
 • Підтримуйте структуру продуктів та їх точний облік
 • Підвищення надійності поставок та скорочення відходів

Типи виробничої відомості матеріалів (BOM)

Специфікація матеріалів

 

Досі зрозуміло, що відомість матеріалів пропонує розширений список інгредієнтів, елементів та інструкцій.

Всі вони необхідні для виробництва, будівництва та ремонту продукту або послуги. У такому рахунку готова продукція представлена ​​вгорі, а інгредієнти – внизу.

Використовуються три типи відомостей матеріалів:

1. EBOM (інженерна відомість матеріалів). Специфікація матеріалів

EBOM відноситься до Технічної відомості матеріалів. Він визначає продукти, як вони спроектовані. інженерні відомості матеріалів визначають інженерні рішення, використані під час проектування. Технічний відділ проектує його з допомогою системи автоматизованого проектування (САПР).

Він також відомий як відомість матеріалів "як спроектована". Коли продукт все ще створюється, використовується цей перелік матеріалів, який оновлюється з кожною новою ітерацією продукту протягом періоду досліджень та розробок. Для кінцевого продукту можливо кілька технічних специфікацій.

2. MBOM (Виробнича відомість матеріалів)

MBOM належить до виробничої відомості матеріалів. Він складається з частин, компонентів та вузлів, необхідних для виробництва продукту. У виробничих відомостях вказується метод виробництва, що використовується у процесі збирання.

MBOM створюється, коли продукт завершує фазу досліджень та розробок і готовий до масового виробництва та публічного продажу. Він також надає інформацію про те, як частини співвідносяться одна з одною. Він широко використовується у системі управління виробничими операціями (MOM).

3. SBOM (Торгова відомість матеріалів). Специфікація матеріалів

SBOM – це Торгова відомість матеріалів. SBOM надає детальну інформацію про продукти перед збиранням. Він створюється, коли товар перебуває у стадії продажу.

У документі замовлення продаж є окремий список готових виробів і компонентів, необхідні їх розробки. Замість зберігатися як товарно-матеріальні запаси, кінцевий продукт контролюється як товарний товар.

Структура відомості – основні формати відомості матеріалів

Існує три різні формати модульної структури специфікації, які вам слід знати, якщо ви плануєте мати специфікацію, що конфігурується. Погляньмо на тих, хто тут і зараз –

Читайте також:  Проблеми друку листівок.

1. Однорівневий ДОБРЕ

Він представляє деталі, матеріали чи складання без будь-яких підрівнів. Вважається основним списком матеріалів виготовлення виробу. Він включає деталі таким чином, що кожне складання або підбірка відображається тільки один раз разом з їх необхідною кількістю. Специфікація матеріалів

Цей виробничий рецепт надає вам конкретний взаємозв'язок між різними матеріалами, збираннями та вузлами. Але його не можна використовувати у разі складних предметів.

Наприклад, якщо є проблема з якістю продукту, буде нелегко відстежити матеріал у ланцюжку поставок, який необхідно замінити.

2. ДОБРИЙ багаторівневий

Він включає докладний список з інформативним описом збірок, компонентів, підкомпонентів та деталей, щоб запропонувати глибше розуміння списку матеріалів, необхідних виготовлення продукту. Він також відомий як специфікація з відступом. Багаторівневий рахунок може бути представлений у вигляді дерева з кількома підрівнями, такими як відносини батько-нащадок.

Верхній рівень може складатися з дочірніх елементів, суміші готових вузлів, різних деталей та вихідних матеріалів. Підконтент може мати додаткові дочірні компоненти тощо.

Це забезпечує йому багаторівневу структуру. Він відображає загальний потрібний матеріал. Це надає велику конкретність і глибину всім частинам, що у створенні продукту.

3. Список згладжених деталей. Специфікація матеріалів

Він створює плоский список усіх товарів із кратних та їх відповідних кількостей.

Він надає короткий список всіх компонентів та їх кількості, які можна використовувати для закупівлі та планування.

Що включити у відомість матеріалів

Ось список елементів, які допоможуть зробити ваш список матеріалів більш точним та ефективним.

1. ДОБРИЙ рівень

Надайте номер кожному елементу або збиранню, щоб вказати, що він належить до ієрархії специфікацій матеріалів. Це допоможе швидко розшифрувати специфікацію.

2. Назву деталі. Специфікація матеріалів

У своїй відомості матеріалів дайте кожному матеріалу, вузлу або інгредієнту точну та відмінну назву. Це дозволяє легко ідентифікувати речовину.

3. Етап

Ви можете використовувати різні терміни для визначення стадії, на якій знаходиться кожна деталь у своєму життєвому циклі . Наприклад, для опису деталей у виробництві використовуйте слово у виробництві. Нові функції, які ще не були затверджені, можуть бути класифіковані як "невипущені" або "розроблені". Це допоможе вам стежити за перебігом виробничого процесу.

4. Кількість

Вкажіть кількість кожного матеріалу, необхідного для виробництва. Це допоможе вам прийняти правильне рішення про покупку. Це також допоможе встановити точки повторного замовлення та резервні запаси.

5. Одиниці виміру. Специфікація матеріалів

Його можна визначити як одиницю виміру кількості їх запасів. Наприклад, такими одиницями можуть бути кілограми чи штуки (шт.)

6. Колір продукту

Якщо ви вкажете колір продукту, це гарантує, що той, хто використовує специфікацію, не зробить помилок у кінцевому продукті. Це стає більш важливим, якщо ваш продукт має різні кольори.

7. Номер деталі

Щоб швидко посилатися та ідентифікувати деталі, надайте номер порту кожної деталі або збиранню. Ви можете використовувати інтелектуальну чи неінтелектуальну схему нумерації деталей. Уникайте створення кількох номерів деталей для однієї деталі.

8. ГАРНІ нотатки. Специфікація матеріалів

Вони можуть містити будь-яку додаткову інформацію, яка може допомогти в розумінні специфікації.

Переваги відомості матеріалів

1. Зменшення кількості затримок у доставці.

Створення специфікації гарантує, що ви не закінчаться матеріали. Він надає докладний список матеріалів, кількості та запасів. Специфікації можуть нагадувати вам, коли потрібно поповнити запаси.

2. Зменшення відходів. Специфікація матеріалів

Надмірні запаси породжують багато відходів. Специфікація матеріалів допоможе вам дізнатися скільки матеріалів вам потрібно. Це запобігає небажаному збиранню неправильних деталей. Це підтримує інвентар на оптимальному рівні.

Читайте також:  Тенденції візитних карток

3. Оптимізована калькуляція

Специфікації необхідні для точної калькуляції собівартості готової продукції. Створення відомостей матеріалів допомагає неправильно розраховувати собівартість проданих товарів (COGS). Це впливає на маржу та прибуток.

4. Поліпшення процесу

Специфікації забезпечують належну основу виробничого процесу. Це допомагає покращити робочий процес. Загалом це може призвести до покращення виробничого процесу. Це може підвищити загальну ефективність та рентабельність.

Як створити успішну відомість матеріалів

1. Розробіть специфікацію, яка обґрунтовує проект. Специфікація матеріалів

Специфікації складаються згідно з вимогами проекту. Навіть специфікації для різних продуктів однієї й тієї фірми можуть виглядати по-різному. Упорядкування відомостей матеріалів залежить від цього, що йдеться у продукті, хто його споживати тощо.

2. Використовуйте шаблон

Хоча це правда, що специфікації кожного продукту різняться, створення шаблону може полегшити ваше завдання. Це допоможе вам дізнатися, де зберігається додаткова інформація. Це також допомагає визначити, чи мають якісь специфікації відстежувати витратний матеріал чи ні.

3. Не вдавайтеся до подробиць. Специфікація матеріалів

Надлишок всього – це погано. Під час створення специфікації пам'ятайте, що її мета – допомогти людям знайти потрібну інформацію, не переглядаючи безліч сторінок.

Запитання, на які потрібно відповісти перед створенням специфікації

1. Чи слід вам також документувати витратні матеріали у записі специфікації?

Багато виробників можуть включати у свої специфікації такі товари, як дріт, клей, етикетки тощо.

Є ймовірність, що якщо ці продукти не включені до специфікації, ви можете забути включити їх у свій продукт. Тож уважно документуйте ці частини.

2. Хто використовуватиме запис специфікації?

Ваша специфікація повинна містити всю необхідну інформацію про життєвий цикл продукту.

Можливо, ви ніколи не зустрінете людей, які будуть використовувати вашу специфікацію, тому ви несете відповідальність за її докладний опис.

3. Як можна прикріпити файли до запису специфікації? Специфікація матеріалів

Слідкуйте за супровідною документацією, як-от креслення САПР та робочі інструкції, при розробці специфікації.

Щоб звести до мінімуму плутанину, проблеми з якістю, виробничий шлюб та переробку, дуже важливо пов'язати ці файли з відповідними компонентами, знайденими на належному рівні специфікації.

4. Як ви можете погодити запис специфікації?

На етапі проектування ваша специфікація може багаторазово повторюватись.

Переконайтеся, що ви можете швидко порівняти зміни. Ви повинні легко переміщатися вгору та вниз за специфікацією з відступом, щоб дослідити всі компоненти та вузли.

Висновок!

Специфікації – це складні документи, що відбивають складність процесу розробки товару самого продукту. Встановлення правильної мови та визначення у фірмі має вирішальне значення, оскільки це полегшить спілкування та спростить процес.

Якщо ви робите те, що продаєте, ви, безсумнівно, вже знаєте, наскільки важливою є специфікація для вашої компанії. Правильна специфікація служить багатьом цілям, включаючи безперебійну роботу виробничого процесу. Специфікація матеріалів

Хоча створення специфікації не дуже складно, є кілька покажчиків, які можуть допомогти вам зробити її ще більш винахідливою. Використання порад у цій статті значно спростить створення вашої специфікації та гарантує, що ви отримаєте більш цінний документ.

Наскільки важливим ви вважаєте остаточну специфікацію матеріалів для створення структури продукту та оптимізації виробничого процесу?